A teraz sa venujme trošku trvalkám kvitnúce v črepniku,ktoré samozrejme nájdete u mňa v kvetinárste.Začneme stým že ich pekne predstavím ako som robila doteraz.
Pravá naša trvalka je :
Zimozeleň menšia
Zimozeleň menšia latinským názvom Vinca minor je poloker,pôdokryvná rastlina z čeľade zimozeleňovite.Stonky majú väčšinou charakter poplazu ako konvalinka.Listy sa neopadávajú zime len kvetinky.Je to trvalka takže na jar vyženie nové velmi veľké množstvo nových výhonkov. Ich farba kvetov je modrá občas biela.Dôležité je že celá rastlinka je jedovatá lebo obsahuje alkaloidy. Samozrejme otázka.... určite, načo by som vysadila jedovatú kvetinku do záhrady? Jedovatá ale neškodná kým to nezačnete konzumovať!!!!! Ale obsahuje aj veľmi dôležitú látku a to je vinkamímktorý je zložkou liekov proti krvnému tlaku.Výhodou u zimozeleňoch je že nepotrebujú veľkú náročnost a sú veľmi odolné proti škodlivcom.

Samozrejme teraz zamýšlate si nad tým prežije zimozeleň mráz kedže je to trvalka?
A...... ODPOVED.........

Ano prežije nakolľko je nenáročná rastlinka ale ak chcete aby vám prežila zimu cez leto ju nevystavujte priamému slnku. Zimozeleň má rada tieň!!!!!!
Zimozeleň je nenáročná kobercová rastlina vhodná aj na tienisté miesta, ale oveľa krajšia bude na slnečnom stanovišti či v polotieni.
Dostatok svetla podporuje krásne zafarbenie listov, bohaté kvitnutie a takisto aj bohatý, hustý rast. V tieni sa jednotlivé plazivé výhonky vyťahujú a listy vytvárajú nariedko.
Zimozeleň s obľubou využívame na výrobu kvetinových dekorácií či aranžmánov. Keď uschne, zachováva si krásu, je takmer rovnaký, aký bol svieži. Listy držia pevne na stonkách, čo je skvelá vlastnosť.

Na záhone krásne prikryje pôdu, svojimi poplazmi ozdobí aj nevzhľadný múr či kút, ktorý nemáte čím vysadiť.

A otázka ako rozmnožit zimozeleň????
Zimozeleň sa dobre ujíma prakticky počas celého obdobia vegetácie. Najlepšie je začať s delením staršieho porastu na začiatku vegetácie, ale rastlina to bez problémov zvládne aj neskôr.

Jednoducho rýľom oddeľte časť porastu a presaďte na nové miesto. Samozrejme, pri manipulácii s rastlinou sa snažte zachovať korene a poškodiť ich čo najmenej. Na novom stanovišti zimozeleň dobre zahrňte zeminou a polejte.





AAAAAA.....Ideme na to predstavíme dalšiu krásku trvalku:
Mliečnik mnohofarebný
Od jari až do neskorého leta kvitne naša kráska mliečnik mnohofarený samozrejme má aj ona niekoľko „súrodencov“. Sprevádza na záhonoch svojich susedov. Vystriedajú sa pri ňom jarné kvetinky alebo letné trvalky.
Mliečnik mnohofarebný latinským názvom Tythymatis epithymoides, vytvára bohaté husté trsy dorastujúce až do výšky 30-50cm. Patrí medzi najstrašie kvitnúce trvalky.
Ale pristaňe  mu to aj osamote?
Mliečnik mnohofarebný je typická trvalka vidieckych záhrad a najčastejšie sprevádza pestrú zmes jarných kvetov. Vďaka svojej nenáročnosti a skorému kvitnutiu sa uplatní takmer na každom slnečnom záhone, najmä pri vypĺňaní medzier medzi na jar kvitnúcimi kvetinami. Jeho atraktívna žltozelená farba je v súčasnosti veľmi žiadaná a zaslúži si pozornosť aj v moderných typoch záhrad. Jeho atraktivita stúpa, ak sa na záhonoch nepravidelne zopakuje na viacerých miestach. Pri kombinácii s inými trvalkami by ste mali myslieť na pekný pologuľovitý tvar rastlín, ktorý by mal zostať zachovaný.

Vzhľadom na termín kvitnutia môžete v jeho blízkosti použiť neskôr pučiace trvalky, ktoré ho v lete čiastočne prekryjú. Obľúbenými susedmi bývajú alchemilka, fialové orlíčky, nežné srdcovky alebo prebúdzajúca sa papraď samčia. Vzhľadom na zachovanie pravidelného tvaru ho vysádzajte vždy samostatne. Nádherne sa vyníma medzi belasými kvetmi zimozelene alebo nezábudky.

NEZABUDNITE!!!!!!!!
Na záhonoch sa spontánne vysemeňuje, nebýva však na ťarchu. Nežiaduce rastliny ľahko vyplejete pri štandardnej údržbe.
Ak mladé rastlinky na záhonoch ponecháte, samy si nájdu vhodné slnečné medzery medzi ostatnými trvalkami a svojich susedov nebudú vytláčať.
Odkvitnuté rastliny sa odporúča zrezať, ale treba počkať až do odkvitnutia, väčšinou v priebehu alebo koncom júna.
Rastliny zrežte až vtedy, keď sa začínajú objavovať nové výhonky a vyvarujte sa príliš hlbokého rezu. Skoro alebo hlboko zrezaným hrozí riziko odumretia. Správne zrezané rastliny opätovne kvitnú.
Letné kvitnutie býva oveľa slabšie a z hľadiska celkovej koncepcie výsadby býva niekedy zaujímavejšie ponechať na rastline menej výrazné, ale zaujímavé plody ako súčasť letnej kompozície.Napriek tomu, že v lete býva trochu nenápadnejší, na jeseň sa pripomenie intenzívnym červeným zafarbením listov. V ponuke sa objavuje aj niekoľko odrôd, ktoré sa vzhľadom na atraktívnosť samotného druhu používajú len zriedka.





A moje milovníčky kvetov pokračujeme.......
Vieme si predstaviť že dnešnej dobe ani jedná z nás nemá lahké  v živote a máme pocit že čas prebehne tak rýchlo ako voda.......
Tak som sa rozhodla Vám pripraviť aj kvietok ktorý je nenáročný a hodí sa do každej záhradky
Taaak začnime.
Sedmokráska obyčajná-bellis perenis
Taktiež ako každá jedna kvetinka ktorú som Vám pripravila aj táto patrí do skupinky trvaliek, a do čeľade astrovitých kvetov.
Naša sedmokráska je veľmi nízka rastlinka zriedka presahujúca 10cmvú výšku.Charakteristika sedmokrásky je velmi úžasná, a to prečo? Má prekrásne sýto zelené listy ktoré má krásne usporiadané  prizemnej ružici. Na okrajoch má jemné guľaté listy.Jej kvety sú obojpohlavné a majú kuželovité lôžko. A nezabudnime že vždy stred kvetu je žltý.Táto užasná kvetinka kvitne od februára až do neskorého novembra.
Zásadná otázočka do novembra? Čo ked sú mrazy?
Sedmokráska je odolná voči mrazu a vydrži až do minus 15 stupňov Celsia.

Najčastejsie otázka prečo je náročná a ako to že vydrží aj mrazy?
Táto rastlinka hlavne letných mesiacoch potrebuje slnko. Môžeme to tak povedať že je „závislá na slnku“.

Ako správne pestovať Sedmokrásky?
Kedže som Vám už spomínala že je nenáročná kvetinka tak som tým myslela že jednoducho semienka sedmokrásky zakúpite v kvetinárstvach.
Tak a ešte na záver motto:

„Žena je krásna ako sedmokráska“.




Pokračuje veľmi zaujímavou kvetinkou ktorá ma meno podobný ako vták. Viete o ktorej kvetinke je reč????

Orliček obýčajný
Ak ste si zatipovali dobre že je to orliček mali ste pravdu.
Orlíček obýčajný sa patrí k rastlinkám ktoreho kvetmi s nezameniteľnímy tvarmi vo voľnej prírode môžeme sa stretnúť už mesiaci lásky.Ich kvety sú zavesené ako zvon a listy má ako orličie pazúriky. Ich typické farbenie sa býva biela,modrá ,fialová,.Celá naša „orlia rastlinka“ býva 40-80 cm vysoká.Má kratšiu podzemnú časť stonky z ktorej vyrastajú 2-3 krát členené listy. Ich tvar kvetov má podobu mechúrika.

Ako si správne pestovať?
Odpoved na otázku je: Orlíček má rada lahšie vápnité a mierne vlhkú pôdu.Vyhovujú mu svetlé alebo polozatienované miesta.
 V jeseni nastáva vhodné obdobie na jeho vysievanie. Malé čierne semienka sejte plytko a zakryte ich len jemnou vrstvičkou substrátu. Neľakajte sa, ak nevzídu do týždňa, trvá im to podstatne dlhšie - dva až tri týždne, kým sa objaví kúsok zelenej rastlinky. Mladé semenáčiky majú mať dostatok vlahy, nie však premokrenie, ktoré by mohlo spôsobiť odumieranie klíčiacich rastlín. Teplota v priestoroch na klíčenie by mala byť 20°C, po vzídení ich premiestnite do chladnejšej miestnosti. Následne ich po 4 až 6 týždňoch prepikírujte a po ďalších 6 až 8 týždňoch presaďte orlíček do kyprého substrátu v črepníku.

Ak už máte mladé rastliny dopestované z jarného výsevu, je najvhodnejší čas na ich výsadbu. Jesenný termín vysádzania orlíčka je vhodný hlavne z dôvodu dobrého zakorenenia mladých rastlín. Takto ujaté jedince sú schopné dobrého zvládnutia zimného obdobia. A z jari vás potešia rozmanitosťou farieb a oživia tvarovú skladbu kvetín v zakvitajúcom záhone.

Na záver:
Nezabudnite že Orlíček obyčajný je CHRANENA RASTLINKA!!!!!!







Spoznajte čarokrásne Floxy ktoré môžu byť letničky či trvalky
Floxy
Floxy môžu mať bledomodré, ružové, fialové, červené i biele kvety. Niektoré dokonca voňajú. Pekne vyniknú v spoločných výsadbách s inými druhmi, napríklad flox šidlolistý pôsobí efektne medzi jarnými cibuľovinami. K vysokým floxom pristanú pivónie alebo aj penstemony. Nie každý druh floxu je schopný prečkať zimu bez ujmy, preto sa druhy floxov delia na trvalky a letničky. K trvalkám patria na jar a v lete kvitnúce druhy s rôznou výškou vzrastu. Na jar kvitne nízky flox šidlolistý, ktorý vám ozdobí skalku, obruby či múrik od apríla do mája. Jeho vyšším trvácim bratom je flox metlinatý, ktorý môže dorásť do úctyhodných rozmerov. Kvitne celé leto od júla až do septembra, ale len vo vlhších výživných pôdach. Na horúcom a suchom stanovišti sa z neho tešiť nebudete. Pravou letničkou je flox Drummondov, ktorý sa pestuje z marcových výsevov s presádzaním. Kvetmi vás poteší od júna do septembra.
Ako floxy s úspechom pestovať?

Flox šidlolistý dobre znáša sucho, takže mu neprekáža ani pestovanie na slnečnom stanovišti.
Flox metlinatý vyžaduje mierny tieň a mierne vlhkú pôdu. Oba druhy si môžete rozmnožiť vegetatívnym spôsobom, a to odrezkami. Ak však pomýšľate na ich rez do kytíc, asi budete sklamaní, pretože metliny sú krehké a rýchlo vädnú.
Flox Drummondov sa pestuje zo semena, ktoré sa vysieva tesne pod povrch substrátu. Takto získané semenáčiky sa následne prepichujú a otužujú. Na výsadbu sú vhodné v máji, keď nehrozia mrazy. Kvitnutie tohto floxu si môžete dokonca predĺžiť. Postačí, ak odrežete odkvitnuté kvety a rastliny tak donútite založiť ďalšie.
K základnej starostlivosti o porast pridajte zapravenie kompostu každú jar a mulčovaciu vrstvu na kontrolu burín. Vysoké floxy deľte každé dva až tri roky, predídete tak prehusteniu porastu a následnému rozvinutiu chorôb. Po prvých silnejších mrazoch zrežte stonky vysokých floxov približne 5 cm nad povrchom pôdy. Plytký koreňový systém počas leta potrebuje doplniť vlahový deficit, obzvlášť počas horúcich dní. Najvhodnjší čas na zálievku je skoro ráno alebo neskôr večer. Rastliny pravidelne kontrolujte a v prípade napadnutia chorobou či škodcom začnite adekvátnu ochranu. Napríklad, ak sa na listoch začnú tvoriť hálky, odstráňte ich. Určite ich však nepoužite do kompostu. Z chorôb sa môže objaviť škvrnitosť listov či múčnatka, keď v prípade silného výskytu treba urobiť chemickú ochranu.

Káždá kvetinka je pekná krásna len treba sa o nich starat lebo aj kvetinky sú žive tvory.....








Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu