Trošku sa povenujme aj letničkám a balkonovkám,kedže mnohý z nás nemôžeme mať záhradku. Ale nesmúťťe moje krásky  ced aj na balkonoch môžete mať vypestované prekrásne kvetinky.....    


  Každý máme svoju predstavu o ideálnom alebo najkrajšom balkóne. Podľa toho, ako je balkón orientovaný, viete vybrať správne rastliny a tým dosiahnuť požadovaný efekt. Nemusí ísť vždy len o typické balkónové rastliny vysadené v hrantoch, visiace zo zábradlia alebo zo závesnej nádoby. Rastliny môžete vysadiť aj v zmesi farieb alebo ich jednotlivo kombinovať do odtieňov jednej farby alebo dvoch. Farby pôsobia na psychický stav a pohodlie človeka už od nepamäti. Pomocou farieb môžeme bezprostredne navodiť atmosféru alebo súvislé pokračovanie z interiéru do exteriéru.
Najprv ich pekne zaradím podľa farby a potom Vám ich presne po jednom pedstavím a opíšem Vám starostlivosť o nich..... prijemné čítanie... V tomto úryvku určite každý nájde svoju krásku....

ŽLTÝ BALKÓN : Svieti a vytvára žiarivú atmosféru aj v dňoch, keď je pod mrakom, rozžiari  priestor a použitím slamených a ratanových doplnkov vytvoríte priestor na pohodlné oddychovanie. Používajú sa: žlto kvitnúce begónie (Begonia), gazánie (Gazania), kapucínky (Tropaeolum), papučky (Calceolaria), nechtík (Calendula), rudbekie (Rudbeckia), slnečnice (Helianthus), aksamietnice (Tagetes), georgíny (Dahlia), sanvitálie (Sanvitalia).

ČERVENÝ BALKÓN : Použite kombináciu muškátov (Pelargonium), šalvie (Salvia), cínie (Zinnia), železníkov (Verbena) a begónie (Begonia) vo farbách červenej, či oranžovej, ktoré symbolizujú oheň a lásku. Ako doplnky použite kanvice na polievanie rovnakej farby a iné nádoby, črepníky, sviečky a deky.

ZELENÝ BALKÓN : Predstavuje množstvo dekoratívnych listov, pocit sviežosti, pokoja a života zároveň. Balkón môže poslúžiť ako druhá kuchyňa, ak sa na ňom rozhodnete pestovať bylinky a zelené korenie. Pre výsadby zeleného balkóny či terasy sa odporúčajú trvalky, pričom odpadávajú každoročné náklady na kúpu letničiek. Vhodné sú funkia (Hosta), ktorá má veľa kultivarov s panašovanými listami, mliečnik (Euphorbia), hluchavky (Lamium), ktoré majú síce nenápadné kvety, ale dekoratívne listy s ľahko červenou alebo striebristou kresbou, brečtan (Hedera) a okrasné trávy.

MODRÝ BALKÓN : Zvádza k oddychu a k snívaniu. Existuje množstvo odtieňov modrej. Od bledomodrej, cez svietivú modrú po tmavomodrú až k fialovej. Aj keď sa nám zdá, že fialová pôsobí chladne, v kombinácii s bielou alebo vínovočervenou dosiahnete elegantný vzhľad, ktorý neunikne pohľadom. Modrá farba patrí medzi studené odtiene, preto ak chcete dosiahnuť teplejší pocit, musíte ju skombinovať so žltou a oranžovou. Modrá voľba: agerát (Ageratum), flox (Phlox), fialky (Viola), sirôtky (Viola), zvončeky (Campanula), plamienky (Clematis), nezábudky (Myosotis), petúnie (Petunia). Väčšina týchto letničiek je dostupných však aj v iných farbách ako napr. biela, ružová.

Môžete kombinovať jeden druh viacerých farieb, 2-3 druhy, ktoré usporiadame pri výsadbe podľa výšky, šírky a pridáme previsnuté rastliny. Do väčších keramických a drevených nádob môžete použiť i vždyzelené dreviny, zakrslé ihličnany s letničkami či cibuľovinami.


Ak nemáme dostatok miesta, môžeme použiť na pestovanie aj závesné nádoby, nevýhodou je snáď zložitejšie zalievanie a hmotnosť nádoby, preto by mala byť bezpečne upevnená. Do závesných nádob používajte rastliny odolnejšie voči vetru, prudkému dažďu, prípadne proti intenzívnemu žiareniu, lebo v týchto nádobách sa pôda prehrieva rýchlejšie. Pre ešte efektívnejšie pestovanie a atraktívny vzhľad Vám odporúčame pestovanie balkónových rastlín v závesných taškách a tubách, ktoré sú novinkou v pestovaní. Sú z odolných materiálov, s otvormi pre vloženie rastliniek. Dobre sa zalievajú, substrát sa neprehrieva. Vyskúšajte aj tento spôsob pestovania.

Tak podme na to ideme na kvetinky aby ste vedeli správne vybrať aku kvetinku ktreba zasadit aby ste mali bohato farebný balkon a samozrejme ako sa o nich starať aby Vám každý závidel vaše nádherné kvetinky 😉


Tak ideme pekne do radu prvá naša letnička ktorú predstavime jee:
Begonia
Mnoho druhov z nich je z vyšlachtených kultivarov a používa sa ako okrasná rastlinka. Begonie maju veľa druhov ale väčšina z nich oblubuje teplo kedže sa pochádzajú z tropických krajín. Rastú ako lesný podrast,preto vyžadujú svetlý tieň.
Dôležitá otázka ako sa pestuje begonia?
Begonie su balkonovky alebo takzvané letničky takže starostlivosť o nich je dôležité aby sme mali krásný balkon. Begonie sa vyskytujú  mnohých farbách a druhov
Begónie majú široké uplatnenie. Pestujú sa v nádobách, misách, hrantoch, závesných košoch, v byte i v zimných záhradách, dokonca nízke druhy sú vhodné aj na výsadbu hrobových miest. Svoje miesto si určite nájdu na každej terase a balkóne orientovanom na východnú alebo severovýchodnú stranu. Odolné druhy je možné počas vegetácie pestovať aj priamo na záhrade v záhonoch. Darí sa im aj pod stromami. Ide o druhy Begonia semperflorens alebo Begonia tuberhybrida.
Begónie sa pestujú vo výživnej, dobre priepustnej, na humus bohatej, neutrálnej až mierne kyslej pôde, v čiastočnom tieni, ale nikdy nie na priamom slnku. Vyžadujú závetrie, nakoľko majú krehké stonky, ktoré neodolávajú vetru. Sú aj druhy, ktoré sa pestujú ako izbové rastliny – tie sa výborne rozmnožujú odrezkami alebo listami, ktoré stačí ponoriť do vody. V krátkom čase vytvoria korene.

Výsadba
Zakúpené hľuzy vysádzajte koncom zimy až začiatkom jari do rašelinového substrátu s podielom piesku asi 5 cm pod povrch. Keď vyrašia, zeminu prisypte. Von ich vysádzajte až v polovici mája, keď už nehrozia mrazy. Neznášajú sucho a priveľké teplo. Obľubujú vysokú vzdušnú vlhkosť.

Nízka mäsitá hrubá byľ nesie krátke stopkaté listy. V ich pazuchách vyrastajú súkvetia s veľkými alebo menšími kvetmi červenej, ružovej, žltej alebo bielej farby. Vyšľachtené kultivary sa zatrieďujú podľa vzhľadu kvetov do viacerých skupín, napríklad s veľkým kvetom, s drobným kvetom, previsnuté begónie, strapkaté begónie a pod. Hlavné obdobie kvitnutia je jún až október. V tomto období vyžadujú hnojenie raz za 2 týždne a dostatočnú zálievku. Nie však trvalé zamokrenie.
Chcete aby vám begonie ostali aj na dalši rok?
Pred koncom letnej sezóny begónie prestaňte zalievať, nechajte rastlinu zaschnúť, zvyšok odstráňte nožom asi 2 cm nad hľuzou. Hľuzy uskladnite v pilinách alebo v suchej rašeline v pivnici, kde teplota nepoklesne pod 10 stupňov. V budúcom roku opäť vo februári až marci začnite so zálievkou a zvýšte množstvo svetla a tepla.
Necháme už na Vás, akú farebnú kombináciu si zvolíte. Počet rastlín závisí od veľkosti vysádzanej misy, hrantu.





Dalšia naša kráska je
Ganzánia

Je to rastlinka ktorá má tmavý lesklý list a zo spodu belavo plsnatý.Patrí do čeľade astrovité kvety a kvet na večer pri zlom počasí zatvára.Ganzánia sa môže narást 20-30 cm vysoko.Väčšinou sa vyskutuje farbách ako žltá,-oranžová,-fialová, a už je to len na nás aká farbu si zvolíme.Naša kráska kvitne nepretžite od júna až do septembra,takže ak sa rozhodneme ganzániu vysadiot na balkon máme zabezpečený nádherný balkon na celé leto.

Starostlivosť o Ganzánie:
Zrezaním starých odkvitnutých kvetov podporíme dalšie kvitnutie. Doporučujem hnojenie raz týždenne. Ale dávajme si pozor lebo preliatie Ganzánie škodí.
Svetlo a sucho.....

Gazánie uvítajú zálievku, ale miernu. Potrebujú hlinito piesčitú priepustnú pôdu, aby nezahnívali. Najdôležitejšie je však plne slnečné miesto, ba dokonca so šarmom zvládnu aj úpek.
Či už ich pestujete v nádobe alebo v záhone, doprajte im na podporu kvitnutia tekuté hnojivo. Zálievku nastavte tak, aby nikdy nedošlo k premokreniu.



A pokračujeme daľej letničkách pre žltý balkon:
Kapucínka väčšia
Vedeli ste o tom že kapucínka väččia je okrasná ,liečivá a aj jedlá rastlinka? To je ale zaujímavosť.
Taká kapucínka väčšia popínavá rastlinka ktorú môžete pestovať na záhradke ale aj na balkonoch. „Konečne dobá správa pre milovníčky bývajúcich v bytoch.“
Prekrásne skrášli každú záhradku i balkon,hlavne ked ju vysadíte do závesných nádob. Máte postarané o krásný farebný balkon.
Najprv Vám predstavím našu krásku:
„Aj nato mám odpoved čo nájdete tu:V našich podmienkach sa kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) pestuje ako jednoročná rastlina, keďže je citlivá na mráz. Pochádza zo severných tropických oblastí Južnej Ameriky, kde jej výhonky môžu dorásť až do dĺžky 5 metrov. U nás, samozrejme, sú výhonky kratšie. Okolo opory sa prichytávajú pomocou až 20 cm dlhých stopiek okrúhlych listov. Z pazúch listov vyrastajú jednotlivo na dlhých stonkách lievikovité kvety. Majú päť lupienkov a výraznú ostrohu. Môžu byť jednoduché alebo plné, sú 5 až 6 cm veľké a majú žltú, oranžovú alebo červenú farbu. Z opelených kvetov sa vyvinie trojdielna tobolka obsahujúca semená, ktorými sa rastlina rozmnožuje.

A pestovanie? Nech sa páči odpoved je tu:
Kapucínky majú najradšej slnečné a teplé stanovište chránené pred silným vetrom. Ideálny pre ne je priepustný, hlinito-piesočnatý substrát s nižším obsahom dusíka. Pri pestovaní v nádobe ich môžete prihnojiť, v záhone si vystačia so živinami obsiahnutými v pôde. Zálievku prispôsobte podmienkam. Rastliny umiestnené na slnku a v črepníku potrebujú viac vody, než rastliny vysadené v záhrade. Pred ďalšou zálievkou substrát vždy nechajte mierne vyschnúť. Veľa vody rastlinám škodí, častejšie trpia chorobami, hnijú a menej kvitnú.

Zaujímavosť a vysvetlenie prečo je naša rastlinka jedlá:

Kapucínka sa dá takmer celá zjesť – listy, kvety aj semená. Listy a kvety sa najčastejšie pridávajú do zeleninových a ovocných šalátov, tvarohových a vajcových nátierok, polievok či omáčok, ktorým dodávajú korenistú príchuť. Kvetmi môžete ozdobiť jednohubky alebo iné pokrmy.

Liečivé účinky:
Kapucínka má silné a širokospektrálne antibiotické účinky. Čerstvá šťava alebo obklady z rozdrvených listov majú dezinfekčný účinok pri aplikácii na poranenú pokožku, kde ničí mikroorganizmy, ktoré by mohli zapríčiniť zápal. Pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia močových a dýchacích ciest. Pomáha proti vypadávaniu vlasov či tvorbe lupín. Listy na prípravu čaju sa dajú sušiť do zásoby.
Dúfam že táto kvetinka bude Vám robiť radosť........




Roztomilá kráska? Ano zásadne ano.........
Papučky
Roztomilá kvetinka či kráska vás bohužial poteši len jednu sezonu ale stojí to zato......
Papučky sa predavajú jednoduchých alebo ozdobných nádobkách.Majú intenzívnú žltú farbu  a ich tvar je výnimočne nádherná podobajú sa na „detské papučky“. Ked sa rozhodnete kúpiť roztomilú krásku zásadne musite  vedieť o ne postarať odborne......
Nato som tu ja aby som Vám pripravila pár dobrých rád......

„Tak začnime“:
Papučka hybridná (Calceolaria herbeohybrida) je jednoročná rastlina, a teda vás poteší počas jednej sezóny. Na konci leta vyhynie, pretože jej poslaním je zakvitnúť a vytvoriť semienka. Na ďalší rok z nich vyrastú ďalšie papučky, ktoré budú opäť kvitnúť a žiť do jesene. Možno by vám ani nenapadlo, že chcete doma pestovať práve papučku. Uvideli ste však túto rastlinku v supermarkete v ozdobnom črepníku a neodolali ste. Pozor, nie je dôležitý len kvetináč, hoci treba uznať, že ten vám vydrží dlhšie.Pri výbere konkrétnej rastliny sa sústreďte aj na jej zdravotný stav. Čím viac bude mať pukov, tým dlhšie vás bude tešiť kvetmi. Puky by ale mali byť už pekne vyvinuté a vyfarbené. Takisto si dajte pozor, aby ste nesiahli po rastline, z ktorej už boli odstránené odkvitnuté kvety.Listy by mali byť svieže, bez známok zavädnutia, fľakov či iného poškodenia.

Pestovanie „Roztomilej krásky“:
Papučky majú rady svetlo, ale nie priame. Uvítajú skôr polotieň. Ostré slnečné lúče by spôsobili blednutie kvetov a spálenie - škvrny na listoch.
Teplotu zvoľte radšej nižšiu. Najlepšie sa bude papučkám v tomto období dariť pri teplote okolo 12 až 15°C. To znamená, že sú to skôr balkónové než izbové rastliny vhodné pre obdobie marca či apríla, hoci sa často ponúkajú i kupujú ako izbové kvety už vo februári.

Aká má byť  zálievka?
Zálievka by mala byť primeraná. Priveľa vody spôsobuje zahnívanie. Suchý substrát je však tiež na škodu.

Motto:
„Roztomilá kráska úsmev na tvári“



Dúfam že som Vám priniesla dostatok informáciíííí........ 
Sledujte moj Facebook:Kvetinárstvo Dominika
                      Instagram:domi_nika
Dakujeeeeeeeemmmmmmmm

S pozdravom Vaša Dominika


P.S: Večer trošku odreagujeme z odbrorných vecí a prinesem Vám trošku niečo z mojej záhradky.........



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu