Hyacint
Tak a prestavujeme dalšiu krásku z našej záhradky a to je hyacint ktorý s latinským názvom sa volá HYACINTHUS ORIENTALIS. Našu krásku zaradujeme do rodu jednodeložné kvety a do čeľade ľaliovité.
Jedná sa o vytrvalú podzemnú rastlinku s cibuľkami.Väčšinou má listy široké 1-2cm a výšku môže dosiahnuť aj 30cm.Hyacint má krásné kvetinky ako malé ľalie. Jej kvetinky sa skladajú zo šestich okvetných liskov a majú nádhernú a veľmi silnú vôňu.Hyacinty sa môžu voľne na lúke rásť na koľko ich kvety majú plod semienka. Hyacinty kvitnú od apríla až do neskorého mája.
Určite zaujímavosťou je že naša „kráska“ je hitom medzi kvetov v roku 2017. So svojou vôňou a nádhernou farebnosťou záplňa náš svet krajšim.

Každý z nás má otázku určite že Hyacinty v kvetináči? Ano....... a odpovd?
Kludne môýete pestovať hyacinty ak kvetináči. Sú veľmi popoluárne  hlavne jarnom období a tak môžete mať krásnu voňavú kvetinku aj v byte. Kvitnú v izbovej teplote cca 15-18 stupňov Celsia a zruha tri týzdňe. Nie sú náročnou kvetinkou oblubujú len mierne vlhkú pôdu a netreba ich ani hnojiť.

Dalšou dôležitou otázkou je určite to že snimy ked sa odkvitnú?
Tak podme nato........ Ked sa nám naše „krásky“ odkvitnú treba odstránit odkvitnuté kvety lebo ak to tak neurobíme tak bude strácať živiny. Ked už vidime že nám listy zožltli je čas odstrániť  aj nadzemné časty ako stonku a listy.
Určite dalšou a veľmi dôležitou otázkou je čo s cibulkou?
Aj nato samozrejme je tu dobrá odborná rada... Po odkvitnutí aj v záhradke aj kvetináči postupujeme rovnako. Po odstráneni nadzemných častí skončime aj zo zálievkou a necháme pôdu vysušiť  a počkáme na zatiahnutie. Teraz určite sami od seba sa pýtate čo je to zatiahnutie? Ako to možem vedieť že je už zatiahnutá? Tak a vysvetlenie je tu na zatiahnutie: pri cibuľkových rastlinkách sú to letné mesiace po dokvitnutí to znamená že musia odpočinúť vtedy ich nepolievame . odporúčaná doba je 10 týždňov  po odkvitnutí. Potom cibuľku vybereme z pôdy a necháme ich uschnúť a potom odložime na tmavé a chladné miesto až do jesennej výsadby.
Ak hyacinty máte záhradke môžete si ich nechať v hlboku v zemi. Ak sa rozhodnete že cibulky radšej vyberete zo zeme tak nezabúdajte na rukavice  lebo tiež sú cibulkovité  rastlinky  a sú jedovaté a môžu spôsobiť podráždenie pokožky!!!!!



Motto:“ Hyacinty sú nádherné kvety a so svojou vôňou a farebnosťou rozveselia aj tú najsmutnejšiu osobu a urobia Váš svet krajšim“





Konvalinka voňavá
Teraz Vám prestavujem Konvalinku voňavú latinským názvom Convalllaria Majalis.Je to vytrvalá jedovatá rastlinka z čeľade ľaliovité kvety.Zaujímavosť o konvalinke je že je rožšírená po celej Europe okrem najsevernejšich a najjužnejšich krajinách.Konavlinka je vytrvalá rastlina vysoka až 20cm.

Je to krásna ale jedovatá rastlinka určite sa pýtate prečo je takýto nádherný kvet jedovatý? Odpoved: K otráveniu môže dôjsť požitím stonky, listov, alebo zjedením červených plodov. Otráviť sa je možné aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvracanie, hnačky, zvýšené močenie a omámenosť, mdlosť a kŕče. Pri požití väčšieho množstva plodov je nutné vyhľadať lekára, pretože môžu nastať komplikácie s činnosťou srdca, najmä u ľudí s poruchami srdca.
Konvalinka voňavá na Slovensku je chránený kvet!!!!!!

Kvitne máji a júni. Kvety vyrastajú v riedkom hrozne nesenoma priamom stonke.Jej kvety majú vzácnu vônu.Najčastejsou farbou jej kvetov je biela sú gulaté a zvonkovité.Konvalinkine plody sú jedovaté červené bobule 2-6cm veľké.
Určite sa pýtate prečo pestovaľ doma jedovatú rastlinku?
Ak som už hore uviedla kedy je konvalina jedovatá. Naša konvalinka má v zemi družinaté poplazy a oblubuje hlinitopiesočnatú pôdu. A ked sa rozhodneme konvalinku pestovať doma tak nato potrebujeme odbornú rada a som tu pre Vás ja.....
Odpoved  v praxy na rozmnožovanie konvalinky je taká že optarne vybereme  z pôdy družinaté polazy ale tak aby každy jeden poplaz mal dostatočné korienky. A rozdelime ich opatrne a dávame pozor na korienky. Najvhodnejší čas na výsadzbu je september lebo je to vytrvala rastlina ale ak sa rozhodneme že vysadzbou počkame na február tak ich odložime v nádobke na tmavé miesto.


Zaujimavosťi o konvalinke? Ano aj nato som si myslela:
-Konvalinka voňavá nie je len jedovatá ale aj liečebná rastlina.Požíva sa na posilnenie srdcových činnosti alebo proti vodnatosti epilepsii samozrejmne všetko len odborne!!!! V ľudovom a amatérskom liečbe sa nepoužíva na kolko je jedovatá a obsahuje vysokú toxicitu  čo môže uškodit organizmu.
A nazáver motto:

„Ženu aj srdiečko udobriš s konvalinkou.“



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu