Ahohte moje krásky........
 Bola som trošku zmiznutá lebo môj čas vyplnala práca v kvetinárstve i záhradke ale napriek tomu som sa rozhodla že budem dalej pokračovat v písaní mojmu blogu a povenujem sa Vám......
Tak som tu plnom nasadení a ideme dalej a pokračujeme ale teraz nie s vonkajšimi kvetinkami ale izbovými rastlinkami nakoľko jar a leto nekoná večne bohužial a aby sme mali aj krásne izbičky alebo bytíky........

Taaak a pokračujeme....
Kedže sme ženy tak asi milujeme kvetinky a chceme naše domy či byty skrášlit tak ako sa dá....... Samozrejme dnešnej dobe to neni moc lahké nakolľko každá nás je pracujúca ženuska ale aj napriek k tomu možeme mať prekrásne kvetinky. A ako nato? Samozrejme som tu pre Vás.... :)

Poznáme veľa druhov izbových rastlín ale teraz začíname trošku nenáročnímy kvetinkamy.
Určite každej jednej z nás prebehla v hlave či u mňa ten kvietok prežije? Či som dobrá záhradkárka a či vydrži u ,mňa ten kvietok? Na všetko máme odpoved a samozrejme nadovšetkom nemôžme zabudnúť že i ked máme malo času kvetinky tiež sú zivé tvory a aj ked potrebuju málo starostlivosti trošku z nášho drahocennného času im povenujme... :)

Do nenáročnej skupinky izbových rastlín patria najmä:Aglaonéma pomiešavá
                                                                                        Cisus kosoštvorcový
                                                                                        Dracána
                                                                                        Diffenbachia
tieto naše izbové kvetinky nie sú náročné a samozrejme buú krášlovať náš príbytok :)




Aglaonéma pomiešavá
Aglaonémy sú členmi čeľade Araceae, do ktorej patrí asi pätnásť opísaných druhov. Meno je odvodené z dvoch gréckych slov -aglaos- jasný a nema - niť, vlákno. Takmer všetky druhy pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a z Malajska. Boli objavené na sklonku 19. storočia, keď mali zbierky rastlín konjunktúru.
 Aglaonémy sú vďačné izbové rastliny a je skutočne žiadúce, aby sa ich pestovanie rozšírilo.Väčšinou sú veľmi úhľadné a okrem listov žltnúcich z podvýživy v lete alebo podchladením v zime je pri ich pestovaní málo problémov. Sú  veľmi vhodné na hydropónické pestovanie. Rastliny pestované v pôde síce možno pestovať vo vode, ale tie, ktoré sa vo vode pestujú od začiatku, sú úspešnejšie.
 A.treubii, ,,strieborná kráľovná,, je pravdepodobne najvhodnejšou varietou pre podmienky interiéru. 12 až 15cm dlhé listy sú zelené, majú striebristozelenú kresbu.
 Aglaonémy sú dobrým príkladom pásikovaných rastlín, ktoré sa uspokoja aj s nedostatkom svetla a tým vytvárajú kontrast s filodendronmi, figovníkmi a ďalšími rastlinami so zelenými listami, ktoré bežne rastú v tieni. Hoci boli kedysi veľmi citlivé, boli vyšľachtené tak, aby dobre odolávali suchému ovzdušiu vo väčšine bytov.

 Veľkosť:
Nie sú to veľmi veľké rastliny, sú vysoké asi 25cm a vyrastajú v zhlukoch.
 Vo vhodných podmienkach vytvárajú za rok 5-6 listov.

 Termín kvitnutia:
 Biele alebo žlté kvety sú pomerne nevýrazné a objavujú sa v letných mesiacoch v zelenom tulci. A.treubii vytvára po odkvitnutí tmavočervené plody.
 Svetlo:
 Vo väčšine prípadov rastú dobre a vydržia aj priame slnečné žiarenie.

 Teplota:
 Sú pomerne odolné proti nízkym teplotám a pri správnom ošetrovaní vydržia aj 10 stupňov, ale vhodnejšie je udržiavať izbovú teplotu 15 stupňov. V lete pri dostatočnej vzdušnej vlhkosti znesú aj teplotu do 24 stupňov celzia.

 Voda:
 V lete udržiavajte pôdu vlhkú, zalievajte dvakrát do týždňa. V zime udržiavajte väčšie sucho, nezalievajte častejšie ako raz do týždňa. Dobre sa daria v hydropónii.

 Hnojenie:
 V lete pridávajte do vody každých 14 dní kvapalné hnojivo.

 Vzdušná vlhkosť:
V lete si vyžadujú dostatočnú vzdušnú vlhkosť a dvakrát do týždňa sa môžu rosiť alebo postaviť do misky s mokrými okruhliakmi. V zime vydržia aj v suchom ovzduší.

 Ovzdušie:
 Neznášajú dym. Obľubujú prúdenie vzduchu, ale nie sú studený prievan.
 Pôda musí byť idealne  hlinitá zemina.

 Presádzanie:
 Presádzajte každý rok na jar. Zeminu veľmi neutláčajte. Aglaonemy neznášajú kompaktnú pôdu.

 Zrezávanie:
 Nie je nevyhnutné, ale odstraňujte poškodené listy.

 Rozmnožovanie:
 Delením. Najvhodnejšie je použiť mladé odnože s listami a koreňmi. Oddeľte ich neskoro na jar - vhodný termín je apríl až máj - a udržiavajte ich pri teplote aspoň 21 stupňov, pokiaľ nezačnú dobre rásť. Možno tiež použiť stonkové odrezky s listami, ale trvá to trochu dlhšie. Pokiaľ možno použite rozmnožovňu pri teplote 24 stupňov. Je vdačná a nenáročná kvetinka :)


Dalšia naša nenáročná kráska je :


Cissus kosoštvorcový
Cisus kosoštvorcový (Cissus rhombifolia) najlepšie vynikne na vhodnej opore, po ktorej sa môže ťahať do výšky. Môžete ho nechať aj voľne rásť a prevísať z črepníka. Obľúbeným druhom okrem cisusu kosoštvorcového (Cissus rhombifolia) je aj cisus austrálsky (Cissus antarctica).Častým problémom pri tejto rastline je nadmerné opadávanie listov, ktoré môže byť spôsobené nevhodným miestom. Nedostatok svetla, mokrý substrát a chlad spôsobujú hnednutie listov a vädnutie rastliny. Keď sú výhonky pridlhé a rastlina zväčšila svoj objem, nebojte sa ich ľubovoľne skrátiť. Odstrihnuté časti môžete dať zakoreniť do pohára s vodou alebo ich hneď zasadiť do substrátu.

Pôvod:
Tropická a subtropická oblasť Austrálie, Jávy a východnej Afriky.
Vzrast:
Mladé listy sú olivovozelené a mäkko chlpaté, čo dodáva rastline striebristý lesk, staršie získajú tmavozelenú farbu a sú zložené z kosoštvorcových lístkov.

Stanovište:
Svetlé až polotienisté bez priameho slnka, teplota okolo 18 - 20 oC. Je nenáročný a na svetlom mieste znesie aj vyššiu teplotu.

Starostlivosť: Polievajte mierne, len podľa potreby. V sezóne ho nezabudnite každý týždeň hnojiť. Od septembra však hnojenie obmedzte a v zimnom období nehnojte.


Tretia kráska v poradi je:


Dracéna
Rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína palmu, ale od skutočnej palmy má veľmi ďaleko. Rozdiel medzi nimi je hlavne v ich výške, pričom dracéna dorastá až do výšky 1,5 m. Ak si chcete ozdobiť svoj interiér touto krásnou rastlinou, máte na výber z rôznych odrôd dracén a ich kultivarov, pričom každá z nich je iným spôsobom jedinečná.Ak máte teda interiér zariadený v štýle minimalizmu, touto rastlinkou nič nepokazíte a svoj interiér vyšperkujete na maximum. Táto rastlinka je známa tým, že nie je náročná na pestovanie, preto ak ste začiatočník a chcete si túto úžasnú rastlinu kúpiť, poradíme Vám ako si ju vypestovať, ako sa o ňu starať, aké druhy dracény máte na výber a ako sa rozmnožuje.


Ako sa starať o dracénu – dracena pestovanie, starostlivosť???

Ak si chcete vypestovať krásnu dracénu, treba jej zabezpečiť optimálne podmienky pre jej správny vývoj a mali by ste sa o ňu príkladne starať.
V izbe by sme mali mať optimálnu izbovú teplotu, pretože pestovanie draceny si vyžaduje optimálnu teplotu. Mali by sme ju umiestniť na svetlejšie miesto, žiadne priame slnko. Aby sa Vašej dracéne darilo, treba ju hlavne počas horúcich letných dní ovlažovať sprchou. Ak sa Vám to zdá od ruky, zabezpečte v miestnosti, kde pestujete dracénu dostatočnú vlhkosť a máte postarané.
Čo sa týka vody, aj dracéna ako každá iná rastlina neznáša veľa vody, preto ju zalievame len mierne a nikdy ju nenecháme úplne vysušiť, pretože potom by Vaša snaha vyšla navnivoč.
Odporúčam Vám ju polievať 3 až 4x do týždňa, namiesto toho aby ste ju poliali raz a poriadne. To by tejto rastlinke veľmi nepomohlo, ale skôr uškodilo.
Aby sme nezabudli ani na hnojenie a presádzanie, dracéna sa hnojí každé dva týždne hnojivom určeným pre izbové rastliny. Čo sa týka presádzania, zo začiatku ju nepresádzame vôbec, keďže si ju domov prinesieme v kvetináči.


Dracena druhy
V súčasnosti máte na výber z rôznych druhov dracén. Môžete si zaobstarať napríklad dračinec pruhovaný alebo ináč povedané šťastný bambus, aj keď s bambusom má spoločné len to, že sa na seba podobajú. Najznámejším druhom dracény je dracéna lemovaná, ktorá je známa hlavne tým, že neznáša ak ju často presúvame na iné miesto, takže ak chcete tento druh dracény, vyberte jej hneď na začiatku pevné miesto, kde už bude vždy kvitnúť.
Jej listy majú nádherný bordový nádych. Ako sme si už spomínali v úvode, môžeme si kúpiť aj dracénu voňavú, ktorá je typická svojimi aromatickými listami, nesmieme zabudnúť ani na dracénu cibuľkatú, ktorá sa od spomínaných dracén líši najviac. Jej unikátnosťou sú biele kvety, z ktorých sa neskôr vyvinú červené bobule.
Medzi menej známe dracény patrí aj dracéna deremenská, dracéna dračia, ktorá je veľmi ojedinelá a na trhu sa objaví málokedy, dracéna prehnutá a iné odrody. Všetky tieto dracény majú viaceré kultivary, takže na trhu máte široké spektrum tejto úžasnej rastliny.


Dracena rozmnožovanie?
Ako sa dracéna rozmnožuje? Môže sa rozmnožovať dvoma spôsobmi.
 Prvým spôsobom je rozmnožovanie semenami, kedy semená sadíme do vlhkého substrátu. Tieto semená by sme nemali sadiť príliš hlboko a mali by sme v miestnosti udržiavať teplo 22 až 26ºC. Dracéna sa  rozmnožuje ako väčšina rastlín aj zakoreňovaním odrezkov. Rozmnožuje sa hlavne na jar, a keď si chceme dracénu rozmnožiť postupujeme tak, že si pred samotným zakoreňovaním pôdu dôkladne pripravíme a odrezky dlhé asi 10 cm zapichávame do pôdy, pričom v miestnosti udržujeme vysokú vlhkosť a teplotu 25ºC.


Tak a nenáročnými kvetinkami by sme aj skončili dúfam že som Vám pomohla príjemné čitanie moje Krásky......

S pozdravom Vaša Dominika :)




                                    





Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu